سمبوسه

گوشت چرخ کرده: ۲۰۰ گرم / سیب زمینی آب پز: ۳ عدد / پیاز: ۱ عدد

جعفری: ۳ قاشق غذاخوری / نمک، زردچوبه و فلفل: به مقدار کافی

نان لواش: ۶ عدد / مواد لازم برای تهیه سمبوسه

طرز تهیه: پیاز را رنده می‌کنیم و با گوشت مخلوط کرده و در کمی روغن سرخ می‌کنیم. سپس نمک، زردچوبه و فلفل (سمبوسه معمولا تُند است، ولی شما مقدار فلفل را طبق ذائقه خودتان اضافه کنید) و یک فنجان آب درون گوشت سرخ شده می‌ریزیم و می‌گذاریم تا گوشت بپزد.

سیب زمینی پخته را رنده کرده و با جعفری خرد شده به گوشت اضافه می‌کنیم. در صورت تمایل می‌توانید از قارچ هم استفاده کنید. بعضی‌ها سیب زمینی را به قطعات خیلی کوچک خرد کرده آن را سرخ می‌کنند و در مایع سمبوسه می‌ریزند. نان لواش را که بهتر است کمی خمیر باشد، به صورت نوارهای باریکی می‌بریم و در ابتدای نوار، از مایه سمبوسه روی نان می‌گذاریم و به شکل مثلثی آنها را می‌پیچیم.

سرخ کردن سمبوسه

در ظرف گودی روغن می‌ریزم و وقتی داغ شد، سمبوسه‌ها را در آن سرخ می‌کنیم.این سمبوسه‌ها را می‌توانید با سُس گوجه فرنگی میل نمایید. اما سس خاص سمبوسه تمبر هندی دارد و کمی تند است.

طرز پیچیدن نان سمبوسه: نان را به صورت مستطیل می‌بریم و در گوشه چپ، مقداری از مواد را می‌گذاریم. سپس گوشه نان را روی مواد می‌آوریم. این طوری یک ضلع مثلث ساخته می‌شود.در مرحله بعد باید ضلع دیگر آن را بسازیم. در نتیجه نان سمت راست را روی مواد می‌آوریم. بدین ترتیب ما دو ضلع از مثلث را ساخته ایم.اگر دقت کنید، دو ضلع بالایی مثلث را داریم. ولی مثلثمان ضلع پایینی ندارد. در نتیجه میزان نان باقیمانده که در پایین مثلث دیده می‌شود را از زیر مثلث رد می‌کنیم تا ضلع سوم ساخته شود.به این ترتیب سه ضلع مثلث ایجاد شده و ما یک تکه اضافه نان هم داریم. می‌توانید آن را روی سمبوسه بیاورید. بعضی‌ها برای بستن نان سمبوسه از قدری آب و آرد استفاده کرده آن را به جای چسب در انتهای آخرین ضلع مثلث مالیده آن را در جای خود قرار می‌دهند.

,

نظرات خوانندگان

۱ دیدگاه | دیدگاه‌تان را بنویسید:
  1. سودابه
    ۶:۳۶ ق.ظ در آبان ۱۸م, ۱۳۹۱

    سلام بابت تهیه سایت خوبتون ازتون تشکر میکنم .فقط یک پیشنهاد داشتم اگه براتون امکان داشته باشه از مراحل تهیه کیکها و غذاها عکس تهیه کنید و مرحله به مرحله بهمراه توضیحات عکسش رو هم بذارید خیلی جالبه و مخصوصا بعضی از غذاها مثل سمبوسه مدل پیچیدنش بدون دیدن سخته
    ممنون و موفق باشید

دیدگاه‌تان را بنویسید: